A hemofília mindkét típusa ugyanúgy öröklődik és a betegség tünetei is ugyanazok.
A hemofília fő tünete a vérzés, ami nem erősebb fokú, mint az egészségeseké, hanem a véralvadás elégtelensége miatt hosszabb ideig tart. Jellemző az utóvérzés, ami azt jelenti, hogy sérülés (pl.: foghúzás) után a vérzés átmeneti csillapodás után erőteljesen újraindul.
A vérzések gyakoriságát és súlyosságát a VIII. vagy IX. faktorszint befolyásolja. Súlyos hemofíliásoknál spontán, középsúlyos és mérsékelten súlyos esetekben leginkább valamilyen provokatív tényező (sérülés, műtét, foghúzás) hatására jön létre a vérzés.
Súlyos hemofíliásoknál az első tünetek többnyire az első életévben jelentkeznek. Születéskor ritkán (elsősorban traumás szülésnél) előfordulhat vérömleny a fejen (cephalhematoma), vagy köldökvérzés, agyvérzés. Az első vérzések azonban leginkább csecsemő- és kisgyermekkorban (az első, izomba kapott védőoltást követően, valamint amikor a gyermek járni tanul) következnek be. Hamarabb ismerik fel a betegséget, ha a családban előfordult hemofília.
Mérsékelten súlyos formáknál a betegség később, többnyire valamilyen műtéti beavatkozás (pl. vakbél-, mandulaműtét) során derül ki.
Enyhe hemofíliás betegeknél is felléphetnek súlyos vérzések sebészeti beavatkozások, foghúzás, sérülések alkalmával.