Az ujjal történő végbélvizsgálat (rektális digitális vizsgálat) csak a végbélgyűrűtől számított 7- 10 cm távolságon belül elhelyezkedő polipok és daganatok észlelésére képes, ezért a vastagbélszűrésre önmagában nem alkalmas. Ugyanakkor ez a vizsgálóeljárás a klinikai vizsgálat elengedhetetlen része, mivel a daganatoknak mintegy a fele a végbélben, a vizsgáló ujj számára elérhető távolságban helyezkedik el.
Endoszkópos módszerek közül a korszerű flexibilis szigmoidoszkóp akár 60 cm-re felvezethető, így a célállapotok mintegy 60-70%-át jól láthatóvá lehet tenni. A kolonoszkópos vizsgálat a vastagbél teljes hosszának áttekintésére alkalmas. Az endoszkópos vizsgálat egyúttal a talált polipok eltávolítására is alkalmat ad. Ezek a módszerek tömeges szűrővizsgálati módszerként mégsem jönnek szóba, mert invazív jellegük miatt társadalmi elfogadottságuk korlátozott, eszközigényesek és elvégzésük speciális jártasságot igényel. A kóros vagy bizonytalan szűrővizsgálati eredménnyel járó esetekben viszont a kolonoszkópia a kivizsgálás és a klinikai diagnosztika elengedhetetlen eszköze.
Rejtett bélvérzés immunkémiai kimutatása székletmintában a szervezett, népegészségügyi méretű vastagbélszűrés bizonyítottan hatékony módja. Epidemiológiai vizsgálatok bizonyítják, hogy a székletvér kimutatását alkalmazva, az 50 év feletti férfiak és nők kétévenkénti szűrővizsgálata mintegy ötödével képes csökkenteni a vastagbélrák okozta halálozást.